
Vzhled : 10-11 cm velký roztomilý šneček s zprvu pruhovanou ulitou, která se v pozdějším věku zbarví do černé s bílými a žlutými pruhy na povrchu. Tento druh šneka je suchozemský jako ostatní druhy achatin. Dožívá se průměrně 6 let. Původ tohoto šneka je ze západní Afriky : Kamerun, Pobřeží slonoviny, Nigerie Senegal,Togo atd. Ve své domovině jsou ohroženým druhem a je zakázán jejich vývoz z domoviny .
Přirozené podmínky: vlhko a teplo 22-24 stupňů celsia. Ve dne se achatiny ukrývají pod listy a kůrou stromů. Teprve k večeru vylézají za potravou.
Potrava: Všechny druhy achatin jsou býložravé,ale občas je nutné zpestřit achatinám jídelníček kočičí granulí která je nepostradatelnou součástí bílkovin. Achatiny také nezbytně potřebují dostatek vápníku (Ca).Ten můžeme doplňovat ve formě drcených skořápek nebo si koupit sépiovou kost. Dle dostupnosti Ca malé achatinky rostou, ale i dospělí jedinci potřebují vápník. Dále achatinám můžeme podávat : vařené vejce a rýži, jahody ,mrkev,papriku, meloun, tvaroh, hrozny, jablko, hruška, banán, švestky a podobně. Mezi nejoblíbenější jídlo patří: salát a salátová okurka,maliny,listy pampelišek,granule. Je velice nutné ,aby jídlo neleželo přímo na lignocelu, ale na desce nebo plochém kameni či mechu, protože by mohlo dojít k otravě lignocelem nebo k špatné hygieně v šnekoteráriu. Ale nebojte se lignocel je pro šneky vhodný,ale jen ho nesmí pozřít. Voda je taky nepostradatelná můžeme ji dodávat dvoumy způsoby za prvé rosením a za druhé miskou z vodou.Nejlepší je kombinovat tyto možnosti dohromady. Když mají achatiny žízeň dojdou se sami napít do misky s vodou. Při dostatku vody si ji slíznou ze stěn. Achatiny kropíme jednou maximálně dvakrát denně.
Co je to lignocel a jak ho připravit pro šneky ? Lignocel se zkládá z drcených kokosových vláken. Jeho použití je opravdu lehké a výhodné, nebot' zadržuje vlhkost a drží příznivé mikroklima.
Návod na použití : Vložte přiměřený kus lignocelu do vody a čekejte 30 minut. Za tuto dobu se jeho oběm zněkolikanásobí . Po půl hodině ,vyndáme, trochu vyždímáme a dáme do terárka.
Jaké rostliny mohu zasadit do terária ? Kytky sázíme rovnou do lignocelu například : potos (voděnka), všechny mechy, břečtan, pampelišky atd..
Kam umístit šnekoterárium ? Nikdy nedávejte terárium k oknu kde by na něho celý den pražilo slunce, nebo by foukal vítr. Co podávat v zimě ? Úplně to samé co v letních měsících..
Potřebuji nějakou výbavu do terária ? Ne, šneci nepotřebují žádné topení, ale pokud chcete své kamarády výdat častěji vzhůru, navrhuji zakoupit či vyrobit malé osvětlení ,které doplní estetické cítění a trochu i zatopí. Do terária můžeme dát malý bazének, který si šneci zamilují na tolik ,že nebudou chtít ani vylézat. K osvětlení můžeme přidat i topné kameny.
Proč se šneci zakopávají do podestlíky ? Achatinky instinktivně hledají úkryt před predátory nebo zimou.
Dospívání : Achatiny pohlavně dospívají v prvním roce života.
Rozmnožování: Všechny druhy achatin jsou hermafroditi(obojetníci ) Za dva týdny po páření nakladou achatiny 4-250 ks žlutých oválných vajíček. Vajíčka ihned oddělíme a dáme do jiného terária abychom zabránili sežrání většími jedinci. Za 5-21 dní se vylíhnou mláďata, která jsou velká 4-5 mm. Vylíhnutí záleží na teplotě v líhni čím větší teplota tím kratší doba líhnutí. Vajíčka ze kterých se nic nevylíhlo, ihned vyhodíme,abychom zabránili líhni červíků.