
Nevíte, jak dosáhnout čisté zelené domácnosti ? Tak právě pro Vás tu mám pár vlastních typů, jak snížit svoji ekologickou stopu o několik procent dolů a tím pomoci sobě i matičce zemi.
1) Jak ušetřit vodu na zalévání ?
Máte doma zahrádku a je vám líto ji kropit zahradní hadicí napojenou na hlavní přívod pitné vody ?
Nejlepším řešením tohoto problému je zachytávání dešt'ové vody do sudů či jiných oběmných nádob umístěných pod odtokem vody ze střechy.
Hlavně nezapomeňte, že více než miliarda lidí na světě nemá přístup k pitné vodě.
2) Nekupujte balenou vodu.
Naše česká voda se kvalitou může pyšnit jako jedna z mála nejlepší vod na světě !
Proto se nebojte natočit si zdravější vodu z kohoutku, než z plastové láhve, která se liší jen tím, že obsahuje bublinky.
3) Podporujte výrobky ze skla a ne z plastu
Skleněné výrobky se dají použít vícekrát než výrobky plastové. K výrobě plastu potřebujeme spoustu surovin jako je ropa a barvící chemikálie, při získávání ropy se uvolňuje spoustu škodlivých látek do přírody a ovlivňuje se i negativně celý vzhled krajiny v prostředí těžby.
Plastové výrobky jsou nerozložitelné !!
4) Omezte konzumování výrobků pocházející ze zámoří.
Všechny dovážené suroviny se v lepších případech mrazí př. ryby a v horších ,,plynují '' př. jablka. Takové potraviny škodí nejen vašemu tělu, ale i při rozkladu vašemu okolí.
5) Kompostujte
Co takhle menší kompostér někde v rohu zahrady ? Pro rychlejší rozklad odpadu doporučuji zakoupit plastový kompostér. Například slupka od banánu se v plastovém kompostéru rozloží za pouhé 3 týdny. V obyčejném až za 6 týdnů. Plastový je tedy mnohem příhodnějším pro rozklad a tím i rychlejší.
Kompostér nezapáchá !
6) Jak šetřit elektrický proud ?
Když se chystáte usnout, vyjměte nepotřebné spotřebiče ze zásuvky. Do spotřebičů stále proudí zbytečný proud i přesto, že jsou nepoužívané. Vyndáním ze zásuvkové zástrčky ušetříte proud, který by jen zbytečně proudil spotřebičem sem a tam bez využití.
7) Eko žárovky ano či ne ?
Eko žárovky používejte jen v málo používaných místnostech, v jejich blízkosti se při svícení vypouští do ovzduší škodlivé látky. Obyčejné žárovky, ale vyzařují teplo do prostředí ve kterém se nalézají.
8) Čím v zimně zatápět v kamnech ?
Nejlepším topným materiálem je dřevo, ale i to má své nevýhody. Téměř každý zdroj má i nějaké to mínus, v případě dřeva je to popel a výhřevnost.
9) Zateplení domu
Po zateplení poznáte sami, že teplota v domě je vyšší než bez zateplení.
10) Nová těsnící okna
Proti úniku tepla z oken jsou nová okna důležitá. Dvouvrstvým skleněným oknům, už dávno odzvonilo.
11) Vtipný Eko - lapač mravenců
Máte doma mravence a nevíte jak se jich co nejšetrněji zbavit a trochu se i pobavit ?
Tady je suprové řešení :
Nádoba je vyplněna gelem. Stačí jen nádobu umístit do cesty mravencům počkat na nájemce a zavřít poklop. Mravenci nemohou opustit nádobu, jedinou jejich aktivitou je budování cest a konzumování gelové náplně.
12) Prací prášky co šetří vodní ekosystémy
Při koupi pracího prážku se vždy zajímejte o to zda obsahuje fosfát či ne. Fosfáty nemají na praní prádla žádný úděl. Při dostání fosfátů do vodního ekosystému způsobí přemnožení sinic, které odkysličí vodu ve které, už nic nemůže přežít. Některé prací prášky s fosfáty způsobují alergie a dráždí pokožku.
13) Živé přírodní ploty
Proč lidé všude cpou beton ? Kam má pak odtékat přebytečná voda ?
Živé ploty jsou nejen nádherné časem i neprůhledné, ale tvoří i přírodní úkryt pro pěvce, veverky a hmyz.
14) Sázení ovocných stromů
Domácí jablíčko či hruštička každého potěší. Strom nás i ochrání v nepříjemných horkých dnech před Sluncem.
15) Přírodní pomocníci v boji proti hmyzu - Umělé hnízdní dutiny
Máte-li prostor pro ptačí budku nebo domeček pro ježka, čmeláky rozhodně neváhejte a domeček si pořid'tě nebo uplatněte své kutilské nápady a postavte si ji.
16) Skupinové jízdy autem
Po finanční stránce ušetříte a méně budete škodit přírodě.
17) Nepoužívat sušičku na prádlo
Proč zbytečně používat sušičku, když máte prádelní šňůru ?
18) Občas jet na kole pokud to jde
Sportem ke zdraví
19) očištění elektronických spotřebičů
Očištěním spotřebičů docílíte obětovného světla.
20) Nepalte trávu a listí
Při pálení listí do ovzduší unikají velice škodlivé látky. Raději využijte kompostér nebo listí přimíchejte do zeminy pro rostliny.
21) Třidte odpad
22) Řekněte občas vaně ne !
23) Potřebujete něco lehce vyčistit a nechcete používat chemikálie ?
Přírodní kyselina octová je lepší, než synteticky vyrobené produkty. Na umytí rychlovarné konvice či lyžařských bot po zimě, je kyselina octová nejlepší.
Octová voda ( v poměru 3 díly vody a 1 díl octa )
24) Špinavé hrnky po čaji či kávě
Do nádoby, která uvnitř zhnědla , nalijte teplou vodu, do níž jste přidali prášek do pečiva. Nechte asi 2 hodiny působit a nádoba bude zase jako nová.
25) Podporujte bio výrobky
Existuje spostu výrobků vyrobených ekologickou nebo aspon šetrnější cestou. Každý výrobek je řádně označen např. Bio výrobek, Bio-vegan, Ekologicky šetrný výrobek, produkt Fair trade.