
Stanoviště:
Listnaté nebo smíšené, vlhčí nebo lužní lesy, na půdách vápnitých, vlhkých, humózních, kyprých. Roste převážně v nižších a teplých polohách.
Rozšíření:
V ČR poměrně vzácně jen v Čechách, , na Moravě zřejmě chybí. Celkově roste v jižní a střední Evropě, na severu po jih Švédska, na východě po Kavkaz. V Praze se vyskytuje pouze v údolí Šáreckého potoka v PR Divoká Šárka (zřejmě nepůvodně).Najdeme ho i v oblasti Pálavy , ve Vratimově směrem na Frýdek - Místek. V současnosti lokalita devastován a průmyslem i zásahy ochranářů. U Křížového buku (nad Lískou u české Kamenice) v rezervaci,na Hukvaldech pod hradem,v oblasti Bílých Karpat konkretně čertoryje a okolí, v údolí řeky Bobravy mezi Tetčicema a Střelicema (okres Brno-venkov).
Áron plamatý na východní Moravě neroste,jedná se o velmi podobný áron karpatský.
Léčitelství:
Dříve se užívalo árónového oddenku a natě při zažívacích obtížích, revmatismu, nachlazení, chrapotu, bronchitidě nebio při zánětech v dutině ústní, nose, krku a žaludku. V současnosti se užívá téměř výhradně jen v homeopatii. Vařením, pražení nebo sušení jedovatost z árónu mizí.
Zuzik